5. 8. 2008

Te-aši-dódži

Nejedná se o samostatnou techniku, ale o princip správně prováděné techniky. Je o něm zmínka v knize Best Karate 8 na str. 126–127 (angl. vydání). O co jde? Například při oi-cuki nebo gjaku-cuki v zenkucu-dači je velice důležité dokončit úder zároveň s došlápnutím přední nohy do zenkucu-dači a s výdechem. Jiným příkladem je kryt šutó-uke v kokucu-dači nebo kryt gedan-barai v kiba-dači. Vlastně při každé obranné nebo útočné technice rukou je třeba si dát pozor na te-aši-dódži – na koordinaci pohybu rukou, nohou a výdechu (pokud se nejedná o techniku prováděnou pomalu, jako je např. tate-šutó-uke).

Při pozorování svého oi-cuki jsem zjistil, že napřed došlápnu nohou, a teprve potom vedu úder rukou. Když jsem si na to dával velký pozor, dokázal jsem dokončit úder současně s překrokem do zenkucu-dači. Dosud jsem začínal úder vlastně až po došlapu. Musel jsem začít mnohem dříve, zhruba někdy po momentu, kdy noha, která dělá krok dopředu, míjí stojnou nohu. Při výsledném oi-cuki jsem měl úplně jiný pocit. Jenže ouha – úder oi-cuki byl najednou pomalý a slabý. Jinými slovy: byl přesně tak rychlý a silný, jak rychlý byl můj překrok z jednoho zenkucu-dači do druhého.

Rozhodl jsem se cvičit oi-cuki napříště vždy s důrazem na princip te-aši-dódži i za cenu, že zpočátku bude úder pomalý a slabý, ale časem se to doufám zlepší. Musím si na to dát pozor i při jiných technikách, hlavně při šutó-uke v kokucu-dači, kdy pohyb nohou dokončím jako první a potom provedu kryt, což je zase špatně. Dalším oříškem je kombinace mae-geri s oi-cuki v zenkucu-dači.

Ze cvičných důvodů není od věci zkusit úder nebo kryt tak, že schválně napřed dokončíte techniku rukou a potom dokročíte do postoje. Je to vlastně provedení techniky za pohybu, ale člověk si uvědomí ty jemné rozdíly při synchronním nebo asynchronním dokončení.

Dokončíte-li pohyb nohou dříve než pohyb rukou, což je častá chyba, obránce může ihned zaútočit na přední nohu technikou aši-barai, což je znázorněno na fotografiích ve zmiňované knize. Vůbec celý dodatek osmého dílu Best Karate, který se týká provádění kat, je hodně zajímavý.

Pokud chcete zkusit cvičit princip te-aši-dódži v katách, zkuste například Heian 1 (7x oi-cuki) nebo Heian 2 (7x šutó-uke).

Žádné komentáře: